TIG je mezinárodní zkratka, která označuje metodu svařování elektrickým obloukem za pomoci netavící se elektrody a ochranné atmosféry inertního, tedy netečného plynu. Při této metodě hoří elektrický oblouk mezi netavící se elektrodou a základním svařovaným materiálem.
Nerez trubky – zábradlí
Výhody TIG svařování
K nejvýznamnějším výhodám svařování metodou TIG je velmi dobrá kontrola nad svarovou lázní. silnou stránkou je tedy především preciznost. Další výhodou je i velmi dobrá ochrana svarové lázně před škodlivými účinky vzduchu použitím inertních plynů jako ochranné atmosféry. Díky vysoké teplotě oblouku je možné svařovat také materiály, jako je například vysocelegovaná ocel. K výhodám této metody patří i možnost svařování velmi tenkých materiálů, a to díky tomu, že je možné používat velmi malé proudy. V některých případech je možné pomocí speciálních zdrojů a hořáků svařovat dokonce i kovové fólie nebo šperky.
Nevýhody TIG svařování
Tato metoda má ale samozřejmě také své nevýhody. Těmi nejvýznamnějšími jsou malá produktivita a vysoká technická náročnost na svařovací zařízení. Ta jsou totiž komplikovanější a také dražší, než jiná zařízení pro běžné metody svařování. Malá produktivita se projevu především při ručním svařování, které je poměrně pomalé. To je dáno především tím, že u této metody je nutné věnovat pozornost preciznosti.
TIG svařování se používá při svařování tenkých materiálů, speciálních materiálů a heterogenních spojů, dále u tvarově složitých konstrukcí, jako jsou například rámy kol, zábradlí, žebříky nebo kovový nábytek.